Csákányospusztai templomrom

N 47°31’06.9″  E 18°28’03.7

A ROM Vándor program harmadik állomása a Tatabánya külterületén található Csákányospusztai templomrom. A romemlék állagmegóvásához szükséges szakági előkészítést, engedélyeztetést és kivitelezést, az építmény teljes rehabilitációját a vállalat koordinálta és önerőből finanszírozta, megmentve ezzel Tatabánya egyetlen fennmaradt Árpád-kori épített örökségét.

Romtörténet

A templomrom egy Árpád-kori, egyhajós, patkóíves szentélyű, északkeleti irányba tájolt kis templom maradványa. Az építmény romjait 2003–2005 közötti régészeti kutatás tárta fel. A Tatabányai Múzeumban őrzött román stílusú, vakíves díszű és félköríves záradékú rézsűs ablaktöredékek alapján a templomot a 12–13. század fordulóján építhették Csákányegyház falu számára. A templomtól északra és keletre 144 sírhely feltárásával temetkezés nyomait találták, valamint egy vélhetően „építési áldozatként” használt, gabonamagvakat tartalmazó fazék maradványait a templomtéren belül. A 15. században elnéptelenedett település további emlékeit még nem sikerült megtalálni. A Csákányospusztai templomlomrom töredékként őrzi a majd 800 éves település egykori emlékét.

Egy 800 éves település emléke

Az újkorra elpusztult Csákányegyház faluról középkori források tesznek említést. Bár a falu pontos helyének meghatározása továbbra is bizonytalan, a templom helye ismert volt már az 1950-es években. Szisztematikus kutatására a 2000-es évek elején került sor, amikor László János a Tatabányai Múzeum régésze föltárta a növényzettel sűrűn benőtt domborulat alól a falu templomának maradványait. A templom körül (többnyire az észak-keleti irányban) elhelyezkedő temetőből 144 sírhelyet tártak fel, melyeket a templom tengelyével megegyező irányban tájoltak.

A magaslaton álló egykori templom az Árpád-korban szokásos egyhajós épület volt, melyet faragott kövek is díszítettek. Feltárások során a templombejárathoz, szenteltvíztartóhoz, homlokzattagoló párkányokhoz és ablakokhoz tartozó faragott köveket találtak. A korábbi bolygatások következtében az eredeti padlózat teljesen elpusztult, sírokat nem találtak a templomon belül.

ROM Vándor

A falmaradvány köveit évről évre elhordták, a program a „24. órában” karolta fel a pusztuló romhelyszínt. A helyreállítás keretében a középkori kőfalazatokat szakszerűen konzerválták, a kiegészítésekkel stabilizálták a megmaradt falszövetet. A megújult falazatok a közelben összegyűjtött és a Tatabányai Múzeum által biztosított eredeti kövek felhasználásával épültek.

A szakrális tér funkcióját egy újonnan behelyezett kőtömb-oltár és kőpad szolgálja, megsegítve a személyes elcsendesedést, a testi-lelki feltöltődést. A kapuzat jelölésére egy L-alakú Corten acél elemet építettek be, vertikális hangsúlyával távolról jelzi, láttatja a romot. A műemlék táblát erre az acélbetétre helyezték, a romnaplót (a táblába rejtve) szintén itt találja a Látogató.

A környezeti munkák részeként a templomrom szomszédságában egy tűzrakóhelyet építettek ki, illetve a bekötőút elágazásához egy információs táblát állítottak, mely a területhasználatról, a táj ökológiai értékeiről és a régészeti tudományos ismeretekről tájékoztat.

Romtáj értékei

A Vértes északkeleti peremén, Szárliget település határában bújik meg az 1947 óta Tatabányához tartozó Csákányospuszta. A „Vértes kapujaként” is emlegetett szórvány a térség gyalogos, kerékpáros és lovas turizmusának egyik kedvelt kiindulópontja. A területen áthalad az Országos Kéktúra, a Mária Út és a Szent Jakab-zarándokút is. A Duna–Ipoly Nemzeti Park Natura 2000 természetvédelmi területén több, különleges védett állatfaj is megtalálható. A madarak között a gyurgyalag és a nyaktekercs, a hüllők közül a zöld gyík említendő, kis szerencsével mindegyik állatfajt megfigyelheti az odalátogató.

Vállalati önkéntesség

A megvalósítás során a neves szakértők bevonása mellett a kapcsolódó feladatok elvégzése – az előkészítéstől egészen az átadásig – a Market Építő Zrt. önkéntes munkatársainak közreműködésével történt. Az önkéntes nap keretében többféle munkát végeztek:

  1. A Duna–Ipoly Nemzeti Park képviseletében, Klébert Antal szakmai vezetésével közel 20 vállalati munkatárs épített 10 db madárodút a védett nyaktekercsek számára.
  2. A bolygatott környezeti munkálatok miatt a romterületen szalmát terítettek szét, megsegítve ezzel a gyorsabb visszafüvesítést.
  3. A naplemente után 144 db mécsest helyeztek ki, látványosan megjelenítve a korábban feltárt 144 sírhely pontos helyét.

Az örökségmentő programnak köszönthetően a templomrom hivatalosan is műemléki védettséget kapott. Sármán Zoltán György földtulajdonos önzetlen adományának köszönhetően a templomrom területe a Tatabányai Megyei Jogú Város Önkormányzatának tulajdonába került. Biztosítva ezzel a hosszú távú, közcélú hozzáférhetőséget, értékmegőrzést, a további tudományos kutathatóságot.

Az elfeledett templomrom újra élő szakrális tér.

Romünnep

A megújult romhelyszín ünnepélyes átadójára 2024. július 18-án került sor, beszédet mondott: Perényi Lóránt, az Építési és Közlekedési Minisztérium építészeti stratégiáért felelős helyettes államtitkára, Scheer Sándor, a Market Építő Zrt. vezérigazgatója, Pál Gabriella, a Tatabányai Múzeum igazgatója, Szücsné Posztovics Ilona, Tatabánya polgármestere, valamint Belecz Péter, a ROM Vándor programigazgatója.

A materiális és immateriális értékek megmentésével a rom újjászületett. Hosszú távú fennmaradása most már a régió hivatali, szakmai és civil szervezeteinek gondozásán múlik.

A romtemplom átadásáról országos volt a sajtómegjelenés, ennek köszönhetően szélesebb közönséghez is eljutott a programhelyszín híre.

ROM Vándor Program 03. / Csákányospuszta

Fővállalkozó és a program finanszírozója: Market Építő Zrt.; Programigazgató: Belecz Péter; Projektvezető: Krenn Tamás; Építésvezető: Szabadosi Tamás; Műszaki előkészítő: Jung Ágnes; Vállalati társadalmi szerepvállalás: Nagy Edit

Partnerek

Tervezés: Kelemen Bálint vezető tervező (KÖZTI); Tudományos dokumentáció: Arnóth Ádám, Patak Gergely;  Régészeti partner: Tatabányai Múzeum, László János; 3D pontfelhő, ortofotó: Szappanyos Tibor / Kvalitron Kft.; Műemléki habarcs: MAPEI (Antique Allettamento),

Kivitelezés

Market Épületszerviz Kft., OKM Kft., T-Brass Kft.

Jelöletlen képek: ROM Vándor projekt csapata