Töki templomrom

N 47° 34’15.0” E 18° 45’06.7”

A ROM Vándor program első állomása a Zsámbéki-medencében található XIII. századi töki romtemplom. A keleti tájolású Árpád-kori műemlék mintegy 800 éve csendes tanúja a gyönyörű, költői tájnak.

Romtörténet

Tök és környéke az itt talált leletek szerint már a római korban is lakott hely volt. A helység központjától délkeletre fekvő Rossz-tónál még ma is látható egy kétnyílású híd a Békás-patak fölött. Itt haladt át a római út, amelynek egyes szakaszain a kőburkolat még ma is fellelhető. A templomrom Tök határában fekszik, a róla elnevezett Rossztemplom-dűlőben. Története valójában kevéssé ismert, írásos emlék alig áll rendelkezésre, védőszentje ismeretlen. Valószínűsíthető, hogy az 1278-ban „Tek/Thewk” néven említett középkori helység a ma is lakott falura vonatkozik, a rom pedig a török időkben elnéptelenedett szomszédos település plébániatemplomának maradványa.

Az egyperiódusú, kis alapterületű (kb. 14 × 8 m) templom keletelt; alaprajza alapján a késő román kori falusi templomok sorába tartozik. A déli kapuzatú épület hajója téglalap alaprajzú, a keleti oldalhoz csatlakozó szentély félköríves záródású. Az északi és déli falának diadalívhez csatlakozó részén negyedköríves fülkék találhatók, amelyekben egy-egy mellékoltár állt. A boltozatra semmilyen jel nem mutat, így a templomhajó síkmennyezetes lehetett. A falszövet változatos összetételű, többsége durva mészkő, emellett forrásvízi mészkő, homokkő, néhol breccsa. A 2000-es években régészeti feltárásokat végeztek a romemlék területén, amit részleges felújítás követett. Ennek köszönhetően akkor sikerült a rom pusztulását megállítani, azonban az elmúlt több mint húsz év környezeti erodálása nagymértékben felgyorsította az állagromlást, emiatt időszerűvé vált az újabb beavatkozás.  

Ég és kő között…

A Market Építő Zrt. ROM Vándor elnevezésű társadalmi felelősségvállalási programjának keretében 2022-ben megújulhatott a műemlék és környezete. A munkálatok elsődleges célja méltó módon állagmegóvni, bemutatni és népszerűsíteni e különleges, kevésbé ismert középkori romemléket.

A tervezői koncepció alapvetése a rom műszaki felújítása, a költői romban rejlő esztétikai és történeti értékek, a rom és táj természetes és harmonikus viszonyának megőrzése. A falazati munkálatok részeként megerősítették, konzerválták a megmaradt középkori falszövetet, továbbá az értelmezést segítő épületrészeket, falszakaszokat visszaépítették, kijavították. A megújult falazatok a közelben megőrzött és összegyűjtött autentikus kövek felhasználásával épültek. A templombelsőt a falazat színéhez illeszkedő mészkőzúzalék és egyedileg gyártott műkőpad díszíti. A kapubejárat mellé kihelyezett tábla a műemlék történeti leírásával köszönti a látogatót. Egy különleges tárgyat is rejt a templomrom: egy kőporból készült romnapló, amelybe bárki emlékként beleírhat, rajzolhat.

A természetes egyensúly

A megművelt parcellák között álló szoborszerű rom festői látványt nyújt, egyszerűségével teszi nemessé és költőivé a tájat. A környezet rehabilitációjának keretében egy új telekalakítással megteremtették a műemlék kétirányú megközelíthetőségét, amellyel hosszú távon biztosított a romterület átjárhatósága.

A terület déli oldalán halad át a Mária zarándokút, a romterületet ehhez bekötötték, így már könnyen átjárható a szakrális állomás. Az új, megnövelt területen „zöld zónát” alakítottak ki, a füvesített bevezető út, a cserjékkel beültetett romsziget egyszerre védi és láttatja a műemléket. A bevezető utak elágazásához ezüsthárs fát, a rom mellé vadkörtefát ültettek, amelyek segítik az idelátogató tájékozódását és pihenését, egyben új, zöld életteret teremtenek a helyi faunának. A gépkocsis megközelítést segítve a főút leágazásához irányjelző táblát helyeztek ki.

ROM Vándor

A ROM Vándor program elsődleges célja a hazánkban nagy számban fellelhető, többnyire kisebb templom- és kolostorromok állagmegóvása, konzerválása, környezetük újrahangolása. Ez a cél és vállalás a puszta állagmegóvásnál összetettebb, a fizikai értékmentésen túl a regionális túra- és zarándokmozgalmaink állomásainak gazdagítása, a tudományos ismeretek bővítése, a helyi közösségek kultúrtörténeti edukálása egyaránt fontos része.

„Ideje van a kövek elhányásának, és ideje a kövek egybegyűjtésének.”

Prédikátor könyve / Salamon 3,5

A projekt folyamatában buzdítja a helyi önkormányzatot és lakosságot, hogy hosszú távon gondoskodjanak a műemlék és környezetének megóvásáról, „jókarbantartásáról”, bevonva akár a fiatalabb nemzedéket is a különleges épített örökségünk hosszú távú gondozásába.

A vállalat a ROM Vándor indulásakor meghirdette munkatársai körében a programot, akik a releváns mérföldköveknél aktívan bekapcsolódhattak a munkákba. A romtemplomnál mintegy 100 fő önkéntes és családtagjaik vettek részt a környezet rendezésében és a több száz cserje elültetésében.

ROM Vándor Program 01. / TÖK

Fővállalkozó: Market Építő Zrt.; Programigazgató: Belecz Péter; Projektvezető: Krenn Tamás; Építésvezető: Szabadosi Tamás, Dubecz János

Partnerek

Tervezés: dr. Mezős Tamás (M&M Architektész Építésziroda Kft.); Táj- és környezetrendezés: dr. Szilágyi Kinga, dr. Windisch Mária; Kőzet habarcsvizsgálat és faldiagnosztika: dr. Török Ákos (BME); Szakmai tanácsadó: Arnóth Ádám (műemléki szakértő); Régészeti partner: Salisbury Régészeti Kft.; 3D pontfelhő, ortofotó: Szappanyos Tibor, Kvalitron Kft.

Kivitelezés

Market Építő Zrt., Market Épületszerviz Kft., OKM Kft., Stylos Kft., Harappa Kft., Ornamentika Kft., T-Brass Kft.